Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Alternatywne formy przyjmowania ziół

Zioła z reguły kojarzą nam się z długotrwałym procesem przygotowania naparów i wywarów. Taki, klasyczny sposób przyrządzania ziół jest najpopularniejszy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zioła można przyjmować również w inny, mniej klasyczny sposób, w postaci soków lub ziół mielonych.

Największą zaletą ziół mielonych jest brak konieczności obróbki cieplnej. Wystarczy dosypać je do codziennie spożywanych potraw. Spełniają one wówczas rolę dodatków smakowych, zagęstników, uzupełniają dietę w błonnik, sole mineralne i witaminy, oczyszczają organizm i nie zawierają dodatkowych składników, jak w przypadku tabletek czy kapsułek. Podobnie rzecz się ma z sokami. Z reguły są to 100% wyciągi roślinne. Zaletą soków jest ustalona dawka dzienna, którą można podać w bardzo wygodnej formie, na łyżce lub w kieliszku.

Po krótce przedstawię kilka rodzajów soków z serii Produktów Bonifraterskich oraz ziół mielonych z jednej z najlepszych polskich firm zielarskich. Sok z pokrzywy wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Pokrzywa jest niezastąpiona w leczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeń układu moczowego. Jest pomocna w leczeniu dny moczanowej i artretyzmu. Przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie. Ułatwiając trawienie oczyszcza układ trawienny i odprowadza złogi żółciowe. Jednocześnie korzystnie wpływa na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Stymuluje produkcję czerwonych krwinek i w niewielkim stopniu obniża ciśnienie tętnicze. Obniża poziom cukru. Pokrzywa występuje również w formie Pokrzywy mielonej – suszu ziołowego. Taką formę możemy dodać do sałatki, surówki, koktajlu, zupy lub posypać kanapkę. Pokrzywa zawiera dużo makro- i mikroelementów takich jak magnez, fosfor, żelazo, potas, wapń, siarkę, krzem, jod i sód. Pokrzywa zawiera również witaminy A, K, B2 oraz C, związki aminowe, garbnikowe oraz kwasy organiczne, między innymi mrówkowy, glikolowy i glicerynowy. Codzienna porcja pokrzywy w postaci soku lub mielonego suszu wpływa dobroczynnie na cały nasz organizm.

Kolejnym zielem występującym w opisywanych formach jest czystek. Sok z czystka z serii Produktów Bonifraterskich jest dodatkowo wzmocniony lewoskrętną witaminą C. Lecznicze działanie czystka znane jest od wieków. Czystek podnosi odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Ma właściwości oczyszczające organizm, a także opóźniające procesy starzenia oraz zapobiegające mutacjom komórek będącym przyczyną nowotworów. Czystek działa antyoksydacyjnie i wspiera układ immunologiczny człowieka. Ponadto zapobiega uszkodzeniom komórek DNA, usuwa wolne rodniki. Czystek ma właściwości przeciwalergiczne,
przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Pozytywnie działa na florę bakteryjną, wypłukuje toksyny i metale ciężkie. Czystek działa również wybielająco na zęby. Pomaga przy leczeniu boreliozy. Czystek występuje również w formie mielonej pod nazwą EKO Czystek mielony.  Susz ziołowy w tej postaci wystarczy wymieszać z wodą lub sokiem i wypić. Można też dodać go do koktajli, surówek, serków, jogurtów i innych produktów spożywczych bez konieczności zaparzania. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu lub soku z cytryny.

W następnych numerach Listu do chorych opiszę pozostałe soki z serii Produktów Bonifraterskich – żurawinę, granat, malinę, czarny bez i aloes. Zajmę się również kolejnymi ziołami mielonymi. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno. Odżywiajmy się zdrowo i dbajmy o formę fizyczną naszego organizmu.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.