Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dbajmy o wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Jest metabolicznym centrum naszego ciała. Mieści się w jamie brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. Spełnia cztery funkcje – detoksykacyjną, filtracyjną, metaboliczną i magazynującą. Wytwarza żółć niezbędną do procesów trawienia, jest magazynem wielu substancji odżywczych, witamin i minerałów.

Wątroba, ze względu na swoją funkcję, jest stale narażona na różnego rodzaju uszkodzenia – zatrucia lekami i złą dietą, pasożyty i infekcje. Te czynniki sprowadzają na ten ważny organ różnego rodzaje komplikacje – niewydolność, marskość, nowotwór, ropnie czy żółtaczkę. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie.

Najbardziej znanym produktem roślinnym w profilaktyce i leczeniu zmian chorobowych wątroby jest ostropest plamisty. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i wschodniej Azji. Obecnie rośnie dziko w wielu miejscach na świecie. W Polsce jest rośliną uprawną. Ostropest występuje w formie owoców (nasion) całych oraz zmielonych jako jeden z artykułów z serii Produktów Bonifraterskich.

Surowcem farmaceutycznym ostropestu są owoce (nasiona), które zawierają silimarynę. Sylimaryna jest składnikiem wielu ziołowych mieszanek poprawiających trawienie. Działa ochronnie na błonę śluzową żołądka, ale przede wszystkim działa ochronnie na komórki wątroby. Silimaryna pomaga przy zatruciach toksynami grzybów, substancjami chemicznym zawartymi w lekach przy długotrwałych kuracjach a także przy zatruciach alkoholem. Ostropest łagodzi stany zapalne wątroby. Zioło to nadaje się zatem nie tylko do profilaktyki, ale również do uzupełniania leczenia chorób zapalnych. Uważa się, że wyciąg z ostropestu hamuje włóknienie wątroby.

Sylimaryna jest stosowana również w terapii uzupełniającej leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz w chemioterapii nowotworów. Ostropest zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, przez co reguluje czynności trawienne. Działa silnie antyoksydacyjnie, zmniejsza utlenianie lipidów oraz syntezę cholesterolu. Można go zatem z powodzeniem używać do profilaktyki miażdżycy i chorób układu naczyniowo-sercowego.

Mieszanką ziołową wspomagającą pracę wątroby oraz układu trawiennego jest Hepatofratrin z serii Produktów Bonifraterskich. Mieszanka ta przyczynia się także do prawidłowego funkcjonowania dróg żółciowych oraz układu pokarmowego. Mieszanka zawiera w różnych proporcjach kwiat rumianku (Matricariae flos), Korzeń mniszka lekarskiego (Taraxaci radix), Owoc kminu (Carvi fructus) oraz Liść melisy (Melissae folium). Kwiat rumianku łagodzi stany skórczowe jelit, stany zapalne przewodu pokarmowego. Działa immunostymulująco, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Korzeń mniszka lekarskiego wykazuje działanie żółciotwórcze i rozkurczające. Przeciwdziała zastojowi żółci w drogach żółciowych i kamicy żółciowej. W stanach przedcukrzycowych obniża poziom cukru w surowice krwi. Owoc kminu łagodzi wzdęcia i kolki jelitowe, Poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów. Przeciwdziała infekcjom grzybiczym i bakteryjnym przewodu pokarmowego. Liść melisy poprzez działanie rozkurczające łagodzi stany skurczowe żołądka i jelit. Pomaga w zaburzeniach trawienia i wzdęciach. Zwalcza stany zapalne żołądka i jelit.

            Dla poprawy komfortu działania wątroby warto raz w roku zrobić kurację detoksykacyjną organizmu produktem na bazie krzemu – Enterosgel®. Enterosgel to coś jak „inteligentna” gąbka z porami, których wielkość odpowiada cząsteczkom substancji szkodliwych. Naturalnie przechodzi przez przewód pokarmowy i pochłania toksyny, szkodliwe bakterie i wirusy, w ciągu 12 godzin jest wydalany z organizmu. Działanie sprowadza się między innymi do łagodzenia lub zapobiegania odczynom toksycznym i alergicznym, działania pomocniczego w zatrzymaniu biegunki lub skracaniu czasu trwania biegunki, łagodzeniu objawów niestrawności. Ponadto  pomaga odtworzyć korzystną mikroflorę jelitową, działa ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego i przyspiesza gojenie się jej uszkodzeń a także zmniejsza obciążenie toksyczne wątroby i nerek.

Dbajmy więc o wątrobę. Odżywiajmy się zdrowo i lekko.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.