Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jak zwyciężyć zaparcia

Prawidłowe trawienie związane jest przede wszystkim z prawidłowym wydalaniem, ale również z brakiem tzw. sensacji jelitowych, wzdęć czy skurczów jelit. Ludzie w starszym wieku zmuszeni są przyjmować duże ilości leków, co niestety wiąże się z zaburzeniami wydalania. Innym czynnikiem powodującym zaparcia u ludzi w starszym wieku, jest ich mniejsza aktywność fizyczna. U ludzi młodych natomiast zaparcia towarzyszą często zespołowi jelita drażliwego i zaburzeniom na tle nerwicowym związanym z pracą, nauką oraz tempem życia.

Leczenie zaparć możemy rozpocząć od suplementów zawierających błonnik, takich jak Błonnik Naturalny lub Nasiona Babki Płesznik z serii Produktów Bonifraterskich. Można zastosować wyroby innych producentów występujące pod nazwami błonnik witalny, błonnik naturalnie witalny, również z dodatkiem witaminy C. Błonnik pęcznieje w jelitach tworząc żel, przez co obniża wchłanianie tłuszczów i cukrów. Zwalcza zaparcia, obniża kaloryczność posiłków oraz redukuje poziom lipidów (np. cholesterolu) we krwi. Przeciwdziała otyłości oraz jest pomocny w profilaktyce cukrzycy i miażdżycy.

Równolegle do błonnika, można stosować soki z aloesu, z miąższem lub bez miąższu lub senes. Senes, w przeciwieństwie do aloesu, nie pobudza soków trawiennych; jest jednak często stosowany, ponieważ działa stosunkowo szybko. Aloes i senes zawierają antrachinony, które pobudzają perystaltykę jelit oraz wspomagają gromadzenie wody w jelitach. Antrachinony działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Należy pamiętać jednak, że długotrwałe spożywanie ziół zawierających antrachinony może obniżyć poziom potasu we krwi a także prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelit.

Bardzo pomocną kuracją jest mieszanka trzech Produktów Bonifraterskich – Normoftatin, Gastrofratin i Neurofratin. Wszystko łączymy do jednego dużego słoja i pijemy przez kilka tygodni dwa razy dziennie po czubatej łyżeczce naparu. Mieszanka ma na celu przede wszystkim unormowanie pracy jelit, wspomaganie trawienia ale także walkę ze stresem, który także jest przyczyną zaparć. Mieszanka zawiera między innymi kwiat rumianku, liść mięty, nasiona gorczycy białej, siemię lniane, korzeń arcydzięgla a także liść  melisy oraz szyszki chmielu. Pamiętajmy, że u osób młodych możemy odwrócić kolejność stosowania przedstawionych preparatów – zaczynamy od mieszanki a kończymy na błonniku.

Dla poprawy komfortu działania zarówno jelit jak i wątroby oraz żołądka, warto raz w roku zrobić kurację detoksykacyjną organizmu produktem na bazie krzemuEnterosgel®. Enterosgel to coś jak „inteligentna” gąbka z porami, których wielkość odpowiada cząsteczkom substancji szkodliwych. Naturalnie przechodzi przez przewód pokarmowy i pochłania toksyny, szkodliwe bakterie i wirusy, w ciągu 12 godzin jest wydalany z organizmu. Działanie sprowadza się między innymi do łagodzenia lub zapobiegania odczynom toksycznym i alergicznym, łagodzeniu objawów niestrawności. Ponadto  pomaga odtworzyć korzystną mikroflorę jelitową, działa ochronnie na błonę śluzową układu pokarmowego i przyspiesza gojenie się jej uszkodzeń a także zmniejsza obciążenie toksyczne wątroby i nerek.

Wspomagając nasze jelita pamiętajmy o spożywaniu suplementów działających zbawiennie na florą bakteryjną jelit. To zarówno probiotyki, jak i preparaty wspierające rozwój naturalnej flory jelitowej. Można tu zastosować wiele preparatów renomowanych producentów. Nade wszystko pamiętajmy jednak o zdrowym, lekkostrawnym, zrównoważonym odżywianiu się.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.