Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ziołowe wsparcie układu krążenia.

Choroby układu krążenia są często konsekwencją otyłości i cukrzycy. Badania pokazują, że w latach 2006-2007 prawie 40% osób chorujących na cukrzycę oraz prawie 30% ludzi otyłych zmagało się z chorobą wieńcową. Ziołolecznictwo nadal odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu chorób układu krążenia, a co ważne, może być stosowane razem z lekami zapisywanymi przez lekarzy.

W Polsce około 65% populacji ma podwyższony poziom cholesterolu, który jest główną przyczyną miażdżycy. Sztandarowym przykładem walki z podwyższonym poziomem cholesterolu jest ziele karczocha. Karczoch oprócz hamowania rozwoju miażdżycy działa żółciopędnie. Wspomaga trawienie, zapobiega kamicy żółciowej oraz chroni komórki wątrobowe przeciwdziałając stłuszczeniu wątroby. W celu obniżenia poziomu cholesterolu możemy stosować Cholestofratin z serii Produktów Bonifraterskich. Oprócz karczocha zawiera on takie zioła jak pokrzywa, rumianek, korzeń mniszka, owoc jarzębiny, miętę, morszczyn i szyszki chmielu.

Dość powszechne w Polsce jest również występowanie nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że cierpi na nie około 30% populacji. Profilaktyka nadciśnienia polega na zaprzestaniu palenia tytoniu, redukcji masy ciała oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. W celu łagodzenia nadciśnienia tętniczego możemy wykorzystywać takie zioła jak kwiatostan głogu, liść brzozy, kłącze perzu lub kasztanowiec. Można wykorzystać w tym celu mieszanki ziołowe Zakonu Bonifratrów takie jak Cardiofratin i Sklerofratin, których składniki wspomagają utrzymanie zdrowia naczyń krwionośnych i układu krążenia, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu oraz wykazują aktywność antyoksydacyjną. Bardzo ważnym czynnikiem przy nadciśnieniu jest łagodzenie stresu. W łagodzeniu stresu pomoże nam mieszanka Neurofratin zawierająca między innymi liść melisy, szyszki chmielu, owoc kolendry oraz korzeń cykorii.

W celu zwiększenia wydolności serca i przeciwdziałaniu niewydolności układu krążenia z reguły konieczne jest korzystanie z leków syntetycznych. Zioła mogą stanowić tutaj pomocniczą rolę. Podstawowymi surowcami zielarskim są w tym przypadku kwiatostan i owoc głogu. Zwiększają one kurczliwość mięśnia sercowego oraz stabilizują ciśnienie tętnicze. Słabe serce potrzebuje także magnezu oraz koenzymu Q10.

Jednym z bardzo powszechnych schorzeń dotyczących układu krążenia są żylaki kończyn dolnych. Choroba ta dotyka zwłaszcza kobiety. Postępowanie w przypadku żylaków jest tak szerokim zagadnieniem, że tematem tym zajmę się w kolejnym artykule.

Dbajmy więc o nasze serca, odżywiajmy się zdrowo, zapobiegajmy cukrzycy i otyłości. Pomimo jesienniej pory pamiętajmy o ruchu na świeżym powietrzu na miarę naszych możliwości. Życzę wszystkim czytelnikom zdrowia i pogody ducha.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.