Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jakie naturalne zioła na ból gardła wybrać?

Jest to bardzo nieprzyjemne odczucie, które często towarzyszy wielu stanom chorobowym, a czasami występuje samodzielnie. Zazwyczaj wywołany jest przez bakterie oraz wirusy, niekiedy towarzyszy mu chrypka czy problemy z przełykaniem. Może być to jeden z pierwszych objawów przeziębienia, a także anginy, ospy, odry, mononukleozy czy szkarlatyny. W przypadku zwykłych infekcji można wspomagać kurację i stosować np. naturalne zioła na ból gardła. Wykonane z nich napary mogą wykazywać działanie nawilżające, a nawet odkażające lub przeciwzapalne. Z kolei przewlekłych infekcji nie można lekceważyć i należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból gardła a naturalne zioła

Szałwia – od lat stosowana podczas walki z infekcjami górnych dróg oddechowych. Liście szałwii mogą wspomagać łagodzenie uporczywych problemów i nieprzyjemności związanych z chorobą. Zawierają one bogactwo substancji, takich jak taniny, flawonoidy, garbniki, witaminy i minerały oraz związki żywicowe. Stosowana jest do przygotowywania naparów do płukania.

Rumianek pospolity – jego koszyczki od wieków stosowane są w lecznictwie. Posiada wysoką zawartość flawonoidów, fenolokwasów, fitosteroli, a także garbników, związków kumarynowych i śluzowych oraz choliny. Sprawdza się do sporządzania naparów do płukania oraz do picia.

W wypadku uczucia suchości pojawiającego się przy bólu gardła można zastosować inne naturalne zioła, mianowicie rośliny o działaniu nawilżającym, takie jak porost islandzki, prawoślaz lekarski, babka lancetowata, podbiał pospolity, dziewanna wielkokwiatowa oraz malwa czarna. Obfitują one w związki śluzowe, które mogą działać łagodząco na błony jamy ustnej i gardła, dlatego mogą sprawdzić się w wypadku podrażnieniach krtani czy uczuciu suchości, a także chrypce. Rośliny te to często spotykane składniki tabletek do ssania i sprey-ów do gardła dostępnych w sklepach zielarskich oraz aptekach.  Polecamy w tym zakresie wszelkiego rodzaju preparaty z serii Balsamów Jerozolimskich.

Naturalne zioła na ból gardła

Uporczywe dolegliwości można również atakować z innej strony i parzyć oraz spożywać różnego rodzaju herbaty, np. z mięty pieprzowej czy kory dębu. Inni z kolei chwalą sobie olejki eteryczne, np. z oregano. Wytworzony z dzikiego oregano olejek wspomaga działanie dróg oddechowych. Może wspierać zatrzymanie różnego rodzaju drobnoustrojów i przeciwdziałać przeziębieniom czy grypie.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.