Jakie naturalne zioła na ból gardła wybrać?

Jest to bardzo nieprzyjemne odczucie, które często towarzyszy wielu stanom chorobowym, a czasami występuje samodzielnie. Zazwyczaj wywołany jest przez bakterie oraz wirusy, niekiedy towarzyszy mu chrypka czy problemy z przełykaniem. Może być to jeden z pierwszych objawów przeziębienia, a także anginy, ospy, odry, mononukleozy czy szkarlatyny. W przypadku zwykłych infekcji można wspomagać kurację i stosować np. naturalne zioła na ból gardła. Wykonane z nich napary mogą wykazywać działanie nawilżające, a nawet odkażające lub przeciwzapalne. Z kolei przewlekłych infekcji nie można lekceważyć i należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból gardła a naturalne zioła

Szałwia – od lat stosowana podczas walki z infekcjami górnych dróg oddechowych. Liście szałwii mogą wspomagać łagodzenie uporczywych problemów i nieprzyjemności związanych z chorobą. Zawierają one bogactwo substancji, takich jak taniny, flawonoidy, garbniki, witaminy i minerały oraz związki żywicowe. Stosowana jest do przygotowywania naparów do płukania.

Rumianek pospolity – jego koszyczki od wieków stosowane są w lecznictwie. Posiada wysoką zawartość flawonoidów, fenolokwasów, fitosteroli, a także garbników, związków kumarynowych i śluzowych oraz choliny. Sprawdza się do sporządzania naparów do płukania oraz do picia.

W wypadku uczucia suchości pojawiającego się przy bólu gardła można zastosować inne naturalne zioła, mianowicie rośliny o działaniu nawilżającym, takie jak porost islandzki, prawoślaz lekarski, babka lancetowata, podbiał pospolity, dziewanna wielkokwiatowa oraz malwa czarna. Obfitują one w związki śluzowe, które mogą działać łagodząco na błony jamy ustnej i gardła, dlatego mogą sprawdzić się w wypadku podrażnieniach krtani czy uczuciu suchości, a także chrypce. Rośliny te to często spotykane składniki tabletek do ssania i sprey-ów do gardła dostępnych w sklepach zielarskich oraz aptekach.  Polecamy w tym zakresie wszelkiego rodzaju preparaty z serii Balsamów Jerozolimskich.

Naturalne zioła na ból gardła

Uporczywe dolegliwości można również atakować z innej strony i parzyć oraz spożywać różnego rodzaju herbaty, np. z mięty pieprzowej czy kory dębu. Inni z kolei chwalą sobie olejki eteryczne, np. z oregano. Wytworzony z dzikiego oregano olejek wspomaga działanie dróg oddechowych. Może wspierać zatrzymanie różnego rodzaju drobnoustrojów i przeciwdziałać przeziębieniom czy grypie.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.