Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Kości i stawy – dbajmy o nie

Wiele osób w każdym wieku obawia się pojawienia się czy nasilenia dolegliwości układu ruchu, którego istotnym elementem są kości i stawy. Zastanawiasz się, jak o nie dbać? Zapraszamy do lektury.

Aktywność fizyczna

Po przebytych urazach oraz wraz z wiekiem wiele osób stroni od aktywności fizycznej. Oczywiście nie chodzi tu o wylewanie siódmych potów na siłowni. Chodzi o codzienną, umiarkowaną aktywność – chociażby spacery czy przejażdżki rowerowe. Sport może mieć dobre działanie na szkielet, pobudzając produkcję płynu stawowego, poprawiając ukrwienie tkanek oraz wzmacniając mięśnie, które stabilizują stawy.

Odpowiednia dieta

Zdrowa, zbilansowana dieta może mieć ogromny wpływ na kondycję stawów. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób borykających się z nadwagą. Odpowiednia dieta pozwala zrzucić zbędne kilogramy, co z kolei może zabezpieczyć stawy przed ścieraniem chrząstki. Ponadto, prawidłowe żywienie dostarcza kościom i stawom odpowiednich składników.

W co warto urozmaicić swoją dietę? Przede wszystkim warzywa i owoce są pełne antyoksydantów. Mięso i ryby – to główne źródło białka, które może wpływać na prawidłowy wzrost i siłę mięśni (zapewniają one odpowiednią zdolność do ruchu). Ponadto, ryby, a także orzechy, migdały czy olej lniany dostarczają organizmowi nienasyconych tłuszczy OMEGA-3 oraz 6, które natomiast mogą mieć wpływ na aparat ruchowy. Często poleca się także mleko i przetwory mleczne (bogate w wapń) oraz wątróbkę, głównie kurzą (zawiera koenzym Q10, który może pomóc w hamowaniu postępu choroby zwyrodnieniowej stawów).

Suplementacja

Niektórzy dodatkowo suplementują dietę różnymi preparatami. Są to np.:

  • Kolagen – to białko, główny składnik substancji międzykomórkowej organizmów zwierzęcych, nadające tkankom odporność na rozciąganie. Kolagen wchodzi także w skład mięśni i stawów.
  • Glukozamina i Chondroityna – glukozamina to budulec związków chemicznych, który ma wspierać odbudowę chrząstki stawowej. Chondroityna to organiczny związek chemiczny, jeden z głównych składników chrząstki stawowej (w postaci siarczanu).
  • Witamina C – może zwiększać przyswajanie glukozaminy i chondroityny przez organizm.

Niektórzy przyjmują również siarkę czy kwas hialuronowy.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.