Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Zdrowie powstaje w jelitach

Powiedzenie “w zdrowym ciele zdrowy duch” jest nam znane od pokoleń. Dziś w bardzo zabieganym świecie często szukamy drogi na skróty – do pracy wybieramy samochód zamiast spaceru, sięgamy po napoje z kofeiną, by zyskać dodatkowych sił podczas stresujących sytuacji oraz jemy szybkie, ale przetworzone i pełne cukru jedzenie. Każda taka pozornie nieznacząca decyzja ma ogromny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Ponadto, wiele osób nie zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na naszą kondycję mają jelita, a kluczem do dobrego samopoczucia jest zdrowa flora bakteryjna.

Leki, nadmiar cukru oraz stres, a także zanieczyszczone środowisko – wszystko to ma negatywny wpływ na florę bakteryjną. Gdy brakuje “dobrych” bakterii (których w zdrowym organizmie znajduje się ponad 100 trylionów), to zaczynają pojawiać się m.in. problemy z przyswajaniem oraz wchłanianiem składników odżywczych.

Nazywane “drugim mózgiem” jelita mogą być odpowiedzialne nie tylko za procesy trawienne, ale także odporność, wytwarzanie witamin, procesy starzenia, a także dobre samopoczucie. Jak to możliwe? Profesor Michael Gershon w swojej pracy naukowej opisuje, że znajduje się tam aż 100 milionów komórek nerwowych, których działanie może wpływać na nastrój. Stąd też nazwa “drugi mózg”.

Jak wygląda dieta jelitowa?

Jedzenie typu fast food, dania pełne cukru, wieprzowina, kukurydza oraz przetworzone posiłki, a także kawa to rodzaje produktów, których powinno się unikać. Pozytywnie na florę bakteryjną wpływać mogą m.in. świeże warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty. Dietę można urozmaicić również w naturalne probiotyki, które znaleźć można m.in. w kiszonkach warzywnych oraz w fermentowanych produktach mlecznych. Kolejną ważną kategorią produktów są prebiotyki, produkty zawierające błonnik. Obejmują one m.in. cebulę i czosnek, ziemniaki, banany, jabłka, marchew oraz zboża o niskiej zawartości glutenu, takie jak np. ryż czy orkisz. Niekorzystnie na mikroflorę jelitową mogą działać niektóre leki (np. antybiotyki), dlatego szczególnie w razie choroby warto suplementować organizm w naturalne i zdrowe produkty spożywcze.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.