Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Czym jest ashwagandha?

Medycyna ajurwedyjska w znacznym stopniu opiera się na ziołolecznictwie. Jedną z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w tym celu jest żeń-szeń indyjski, znany też pod nazwą „witania ospała” oraz „ashwagandha”. Jakie ma właściwości i dlaczego również w naszej części świata jest tak popularnym suplementem diety? By poznać odpowiedzi na te pytania zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Żeń-szeń indyjski – co to za roślina?

Głównym miejscem występowania ashwagandhy są suche regiony w strefie klimatu tropikalnego, ale jest też uprawiana w klimacie umiarkowanym. Roślina ta ma postać niewielkiego krzewu o wydłużonych zielonych liściach, kwiatach o kształcie dzwonków i pomarańczowych, okrągłych owocach. Jej nazwa wywodzi się ze starożytnego języka sanskryt i ma związek z charakterystyczną wonią wydzielaną przez roślinę – „ashwa” oznacza w nim słowo „koń”, natomiast „gandha” – „zapach”. W medycynie ajurwedyjskiej i ziołolecznictwie wykorzystywane są przede wszystkim korzenie i owoce tej rośliny.

Właściwości żeń-szenia indyjskiego

Ashwagandha uznawana jest za jeden z adaptogenów – grupy nietoksycznych roślin, które wpływają na ludzkie ciało i umysł. Naukowo udokumentowane jest jej działanie przyczyniające się do niwelowania stresu. W jej zielonych częściach zawarte są witanolidy, którym przypisuje się m.in. działanie antyseptyczne, przeciwnowotworowe i obniżające ciśnienie krwi. W korzeniu żeń-szenia indyjskiego znajdziemy zaś glikowitanolidy i witanozydy. Wciąż prowadzone są badania dotyczące oddziaływania niektórych z tych związków chemicznych na ludzki organizm.

W jakiej postaci spotkamy ashwagandhę w sklepach zielarskich?

Żeń-szeń indyjski najczęściej ma formę kapsułek lub proszku, który dodaje się do potraw lub z którego przygotowuje się napary. Jako suplement diety zwykle przyjmuje się go przez kilka tygodni, po których następuje około miesięczna przerwa. Sięga się po niego w celu niwelowania oznak i skutków długotrwałego stresu i zmęczenia. Nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Należy też przestrzegać zalecanego dawkowania – jak każde zioło, w zbyt dużych ilościach może źle wpłynąć na organizm. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.