Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Jakie składniki przyczyniają się do obniżenia cholesterolu?

Problem nieprawidłowego profilu lipidowego dotyczy szerokiego grona osób. To, co skrótowo określamy jako podwyższony cholesterol, w rzeczywistości oznacza zbyt duże stężenie w organizmie tak zwanego „złego” cholesterolu LDL. Taki stan sam w sobie prowadzi do zmniejszenia komfortu życia, a w dodatku może przyczyniać się do rozwoju innych chorób układu sercowo-naczyniowego – przede wszystkim miażdżycy. Istnieją jednak sposoby na obniżenie stężenia „złych” lipidów i utrzymanie pożądanego poziomu HDL, czyli lipidów określanych jako „dobre”. Cholesterol sam w sobie jest bowiem potrzebny naszemu organizmowi do wykonywania wielu różnych funkcji.

Karczoch i Monakolina K – jakie mają właściwości?

Produkty takie, jak Monolipid posiadają w swoim składzie Monakolinę K – substancję pozyskiwaną naturalnie w procesie fermentacji czerwonego ryżu z wykorzystaniem czerwonych drożdży. Monakolina K cechuje się działaniem podobnym do statyny – lekarze i farmaceuci często mówią o niej jak o „naturalnej statynie”. W lekach na receptę to właśnie statyna jest jednym z dominujących składników przyczyniających się obniżenia poziomu cholesterolu. Monakolina jest jednak zdecydowanie bardziej bezpieczna w stosowaniu. 

Na rynku dostępne są aktualnie cztery rodzaje produktów z Monakoliną firmy Xenico. To srebrny, złoty i czarny Monolipid oraz czysta Monakolina. Srebrny zawiera dodatkowo koenzym Q10, złoty ekstrakt z bergamoty a czarny, najbogatszy – ekstrakt z bergamoty, koenzym Q10 oraz ekstrakt z czosnku pozytywnie wpływający na podwyższone ciśnienie krwi.

Innym ze składników, jakie znajdziemy w suplementach, jest karczoch. Ziele tej rośliny uczestniczy w procesie trawienia i przyczynia się do hamowania powstawania cholesterolu w wątrobie. Odradza się go jednak osobom cierpiącym na problemy z obstrukcją dróg żółciowych. Karczoch występuje w postaci tabletek, soków oraz ziół do zaparzania.

Bezpieczeństwo stosowania Monakoliny K:

Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują na bardzo duże bezpieczeństwo stosowania czerwonego ryżu, nawet u pacjentów z nietolerancją statyn, a częstość działań niepożądanych z analizy konsumenckiej szacuje się na mniej niż 0,04 proc. Co ciekawe, od 2011 r. sprzedano w Europie ok. 40 mln opakowań preparatów monakoliny, a zgłoszono tylko 55 zdarzeń niepożądanych po jej użyciu.

Badania co do dawkowania 3 mg:
Odnośnie ilości 3 mg monakoliny K w suplemencie diety dostępne badania wykazują nadal dobre działanie monakoliny K mimo zmniejszonej dawki. Uczestnicy grupy suplementacyjnej spożywali 3 mg monakoliny K i 200 μg kwasu foliowego dziennie. W grupie suplementacyjnej po 12 tygodniach określono znaczącą (P < .001) redukcję LDL-C (-14,8%), cholesterolu całkowitego (-11,2%) i homocysteiny (-12,5%). Łącznie 51% uczestników leczonych RYR osiągnęło graniczny poziom LDL-C <4,14 mmol/L, a 26% osiągnęło progowy poziom homocysteiny <10 μmol/L. W grupie placebo nie wykazano istotnych zmian. Pozostałe parametry pozostały bez zmian i nie zaobserwowano nietolerancji ani poważnych zdarzeń niepożądanych. Podsumowując, wykazane zostało, że niska dawka dzienna 3 mg monakoliny K zmniejsza stężenie LDL-C jako czynnika ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

cyt. za: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531716302317

Jak walczyć z cholesterolem

Należy jednak zaznaczyć, że samo przyjmowanie suplementów diety nie sprawi, że problem podwyższonego cholesterolu zniknie. Z niekorzystnym profilem lipidowym zawsze trzeba walczyć w gabinecie lekarskim, stosując się do zaleceń dotyczących przyjmowania leków i zmiany stylu życia na bardziej aktywny. Składniki odżywcze zawarte w suplementach znajdują się również w pokarmach i to na dietę powinniśmy zwrócić naszą uwagę w pierwszej kolejności, sięgając na przykład po zdrowe oleje. Bardzo wiele zależy od diety. Należy również mieć na uwadze problemy z wszechobecną nerwowością, która może również niekorzystnie wpływać na poziom cholesterolu.

Stosowanie Monolipidów lub suplementów z karczochem zawsze można skonsultować z lekarzem lub farmaceutą – wtedy dowiemy się, czy ich przyjmowanie rzeczywiście pozytywne odbije się na naszym zdrowiu.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.