Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Herbatki ziołowe a stres i koncentracja

Stres negatywnie odbija się i na samopoczuciu, i na organizmie. Warto, by nadzieję na jego pokonanie pokładać w ziołolecznictwie. W herbatach i naparach ziołowych rzeczywiście znajdują się substancje, które mogą przyczynić się do ogólnej poprawy nastroju. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do leków, nie obowiązują tu określone standardy dotyczące stężenia tych substancji – a to w dużej mierze właśnie ono odpowiada za działanie, które może wpłynąć na stan organizmu.

Melisa, ashwagandha, lawenda, kozłek lekarski – czy pomagają?

Jedną z substancji, którą znajdziemy w zasadzie tylko w kapsułkach, jest żeń-szeń indyjski, znany też jako ashwagandha. Został on przebadany pod wieloma kątami – przykładowo, w 2005 roku w czasopiśmie „Journal of Psychopharmacology” ukazała się publikacja wskazująca jego wpływ na zmniejszenie stężenia glukozy we krwi oraz poprawę funkcji poznawczych, w tym na redukcję zmęczenia. 

W składach herbatek i mieszanek ziołowych mających wspomóc nas podczas osłabienia często znajdziemy także melisę, kwiat lawendy czy korzeń kozłka lekarskiego (popularną walerianę). Po ich wypiciu wiele osób obserwuje u siebie zmniejszenie napięcia oraz ułatwione zasypianie. Brak jednak pełnych badań klinicznych, dzięki którym można by mówić o poziomie ich skuteczności. Sprawa wygląda inaczej w przypadku preparatów ziołowych, które zostały zarejestrowane jako leki sprzedawane bez recepty czy to w formie naparów, fixów, tabletek lub kapułek.

Herbaty i tabletki ziołowe bardzo często nie opierają się tylko na jednym składniku. Wręcz przeciwnie, bardzo często są to gotowe, złożone mieszanki. Ich produkcją zajmuje się na przykład ziołolecznictwo zakonne oraz czołowi producenci leków ziołowych. Różne ziołowe składniki występują w także w formie tabletek lub kapsułek.

Pomoc specjalisty w trudnych wypadkach

Warto przy tym pamiętać, że w poważnych problemach ze stresem lub brakiem koncentracji stosuje się leczenie farmakologiczne. Jeśli doskwierające nam problemy mają duże nasilenie i negatywnie wpływają na jakość życia, to lepszym wyjściem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyny stresu. Lekarz może doradzić stosowanie ziół o działaniu uspokajającym w ramach wsparcia leczenia – nie jest to jednak reguła.

Zapraszamy

Jako jedyna firma w Poznaniu posiadamy pełną ofertę Zakonu Bonifratrów.